Laureatka nagrody Pulitzera Anne Applebaum wystąpi na ABSL Summit 2023


Ceniona dziennikarka, historyczka i autorka Anne Applebaum dołącza do grona mówców ABSL Summit 2023: "Lead the Way, Stay Ahead", organizowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w Krakowie w dniach 6 – 8 września. W trakcie wystąpienia i następującej po nim debaty, Anne Applebaum podzieli się swoją wiedzą i wnioskami na temat wpływu inwazji Rosji na Ukrainę na światowy układ sił oraz znaczenia obecnej sytuacji geopolitycznej dla kierunków dalszego rozwoju regionu Europy Środkowo – Wschodniej. 

 

ABSL Summit to kluczowe w Europie Środkowo - Wschodniej i jedno z największych na kontynencie wydarzeń sektora usług biznesowych, analizujących globalne trendy i ich wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny. Konferencja każdego roku przyciąga ponad 1000 liderów biznesu z całego świata, przedstawicieli administracji centralnej i lokalnej, ekspertów i naukowców. W tym roku ABSL Summit odbędzie się w dniach 6 – 8 września, w centrum konferencyjnym ICE. Tematyka wydarzenia będzie dotyczyć odporności biznesu i jego zdolności adaptacji oraz wytyczania ścieżek dalszego rozwoju.

Laureatka Nagrody Pulitzera, historyczka, dziennikarka i komentatorka z zakresu geopolityki - Anne Applebaum jest szczególnie ceniona za głębokie rozumienie globalnego krajobrazu społeczno-politycznego i przemyślane prognozy dotyczące dalszego rozwoju sytuacji międzynarodowej. Jej przełomowe prace obejmują uznane przez krytyków na całym świecie książki, takie jak "Gułag", za który otrzymała nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury faktu, "Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu" czy "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej". Jej teksty w cenionych tytułach, takich jak The Atlantic, The Spectator i The Washington Post, są punktem wyjścia do ważnych rozmów, podkreślając znaczącą rolę Anne Applebaum w kształtowaniu dyskursu publicznego w obszarze polityki, historii i stosunków międzynarodowych. Jej zrozumienie wzajemnego oddziaływania polityki, społeczeństwa i gospodarki oferuje nieocenioną perspektywę, zwłaszcza w kontekście dzisiejszej złożonej sytuacji na świecie. Wystąpienie Anne Applebaum na temat znaczenia inwazji Rosji na Ukrainę dla światowej polityki (“The Russian invasion of Ukraine: why it happened, what it means, and how it will change world politics”) oraz debata o perspektywach ekonomicznych i geopolitycznych (Clash of the Titans: Stay ahead with global economic and political outlook) z jej udziałem, zostały zaplanowane na 7 września (9:30 – 10:40).

Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL, zaznacza: W dobie wyzwań i zwiększających się napięć geopolitycznych potrzebujemy nieoczywistych perspektyw. Autorytet Anne Applebaum, jej wiedza na temat mechanizmów i uwarunkowań historycznych, dezinformacji oraz zagrożeń dla demokracji są w tym kontekście bardzo cenne. Jestem przekonany, że jej wnikliwe spojrzenie, łączące wnioski płynące z przeszłości regionu z perspektywą dalszego rozwoju, będzie nieocenione dla przedstawicieli międzynarodowego biznesu działającego w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej”.


Głównym mówcą tegorocznego ABSL Summit będzie Anders Fogh Rasmussen, były Sekretarz Generalny NATO, który podzieli się swoją perspektywą na temat aktualnych wyzwań geopolitycznych, zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa oraz roli Europy w utrzymaniu pokoju.

Miastem gospodarzem ABSL Summit 2023 jest Kraków - jedna z kluczowych lokalizacji dla projektów z sektora usług dla biznesu w Europie.

Więcej szczegółów na https://abslsummit.com/

O Anne Applebaum

Laureatka Nagrody Pulitzera, historyczka, dziennikarka i komentatorka z zakresu geopolityki. Anne Applebaum analizuje konsekwencje i wyzwania płynące ze zmian geopolitycznych przez pryzmat historii współczesnej i dzieli się perspektywami dalszego rozwoju sytuacji międzynarodowej w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie dziennikarskie. Jest uznaną autorką m.in. „Gułagu”, za który otrzymała nagrodę Pulitzera w kategorii Nagroda Faktu i „Zmierzchu demokracji: uroku autorytaryzmu”. Anne Applebaum jest starszym pracownikiem ds. spraw międzynarodowych na Johns Hopkins School of Advanced International Studies w Waszyngtonie, D.C. Przez wiele lat prowadziła kolumnę dotyczącą spraw zagranicznych dla The Washington Post. Obecnie jest redaktorką w The Atlantic.

O ABSL

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - zrzesza ponad 240 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce ponad 400 000 osób. 1,7 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 80 lokalizacjach, tworzy prężny sektor wspierający rozwój gospodarczy m. in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które dzięki pozytywnemu zaangażowaniu stworzą nowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.