Colliers i ABSL razem już 4 lata


Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), organizacja reprezentująca sektor nowoczesnych usług biznesowych i Colliers, światowy lider w obszarze doradztwa na rynku nieruchomości i zarządzania inwestycjami, przedłużają partnerstwo strategiczne na kolejny, czwarty już rok.

Pomimo wyzwań gospodarczych i geopolitycznych oraz procesów transformacji technologicznej, polski rynek nieruchomości biurowych pozostaje stabilny. Inwestycje w nowoczesne biura, przejście na hybrydowe modele pracy, presja na wdrażanie regulacji ESG oraz zainteresowanie technologiami zwiększającymi produktywność, współpracę i promującymi zdrowie w miejscu pracy, to główne priorytety inwestorów w sektorze usług dla biznesu, wynika z analiz ABSL i Colliers.

- Polski rynek biurowy od kilku lat przechodzi niezwykłą transformację. Firmy biorą odpowiedzialność za zrównoważony rozwój i ekologiczne biura, które spełniają oczekiwania współczesnych pracowników. Dzisiejsze biuro jest odpowiedzią na jedno z najczęstszych wyzwań stojących przed firmami z sektora usług biznesowych: integrację pracowników i budowanie poczucia przynależności do zespołu, które jest kluczem do zaangażowania i efektywności. W tej transformacji wspierają nas sprawdzeni i doświadczeni partnerzy, tacy jak Colliers - podkreśla Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL.

Współpraca strategiczna ABSL oraz Colliers w 2024 r. skupi się na wsparciu firm z sektora usług biznesowych w ich wyzwaniach związanych z obszarem planowania przestrzeni i pracy oraz dostarczaniem rozwiązań dopasowanych do zmieniających się potrzeb rynku. Wspólnie z ABSL eksperci Colliers nadal będą kontynuować projekty w zakresie negocjacji umów najmu, strategii lokalizacji, doradztwa w zakresie środowiska pracy i zarządzania zmianą, projektowania architektonicznego, nowych technologii dedykowanych powierzchni biurowej a także badań rynku. Mocny nacisk w dalszej współpracy położony będzie na kluczowe dziś kwestie – transformację energetyczną oraz, co się z tym ściśle wiążę, tworzenie i implementowanie strategii zrównoważonego rozwoju w oparciu o aspekty ESG, w tym dekarbonizację nieruchomości, oraz nowe technologie.

"W 2024 r. firmy jeszcze większy nacisk położą na optymalizację wynikającą z przejścia na hybrydowy model pracy, popularny w sektorze usług biznesowych. Gorącym tematem z pewnością pozostanie kwestia efektywności energetycznej nieruchomości oraz ich dekarbonizacja, która musi odbyć się w synergii na linii właściciel – najemcy. Na mocy dyrektywy CSRD część firm już w tym roku zobowiązana jest do złożenia raportu niefinansowego ze swojej działalności i wykazania wpływu na środowisko. W kolejnych latach dotyczyć to będzie również mniejszych firm. Fakt, że nieruchomości w UE odpowiadają za prawie 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, a każda firma korzysta w mniejszym lub większym stopniu z budynków, np. biurowych, pokazuje jak wiele mamy w tym temacie do zrobienia. Nasi eksperci, których kompetencje wykraczają daleko poza sektor nieruchomości, są gotowi wspierać partnerów biznesowych w tych zmianach i wyzwaniach, doradzać oraz dzielić się wiedzą i dobrymi praktykami" - mówi Monika Rajska-Wolińska, Dyrektorka Generalna Colliers w Europie Środkowo-Wschodniej.