6 porad dla biznesu: jak przygotować biuro na bezpieczny powrót pracowników?


Wszystko wskazuje na to, że koronawirus pozostanie z nami dłużej, niż byśmy tego chcieli. Aby zachować efektywność i zabezpieczyć ciągłość biznesu, firmy muszą podjąć działania, dostosowujące biura do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Aby im w tym pomóc, Skanska przygotowała specjalny materiał ze wskazówkami dotyczącymi aranżacji miejsc pracy. Jak sprawić, żeby były one bezpieczne i przyjazne dla ich użytkowników – nawet w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego? 

Trwająca już półtora roku pandemia wzbogaciła deweloperów, pracodawców oraz pracowników w wiedzę na temat wyzwań, jakie niesie ze sobą nowa rzeczywistość. Spółka biurowa Skanska, we współpracy z epidemiologami i najwyższej klasy ekspertami, opracowała zasady, które czerpiąc z tej wiedzy pomogą w stworzeniu bezpiecznego i komfortowego środowiska pracy.

– Chcemy pokazać, jak stworzyć bezpieczne miejsce do pracy, które zachęci do regularnego przychodzenia do biur. Wraz z naszymi partnerami staraliśmy się na nowo zdefiniować rolę biura, a także wypracować reguły, które pozwolą w odpowiedni sposób zarządzić jego przestrzenią. Biuro przyszłości to miejsce, do którego pracownicy chcą, a nie muszą przychodzić. Jest to też przestrzeń sprzyjająca rozwojowi relacji międzyludzkich, wymianie doświadczeń, pomagająca utrzymać równowagę między życiem osobistym a zawodowymmówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pracowników po powrocie do biur, Skanska opracowała „Care for Life Office Concept”. Znajduje się w nim odpowiedź na kluczowe pytanie – w jaki sposób urządzić biuro, w którym będzie można spokojnie pracować w dobie pandemii? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

1. Więcej pomieszczeń ułatwiających koncentrację

Istotnym motywatorem do pracy w biurze jest przestrzeń, która pomaga się skupić. Praca w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu zwiększa bowiem efektywność. Zamień otwartą przestrzeń na kilka salek do pracy indywidualnej – pamiętaj jednak, aby były one ładne i przestronne. Pracownicy docenią również oddzielne pokoje, w których będą mogli odpocząć.

2. Udogodnienia ułatwiające współpracę

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Skanska, nadal preferujemy pracę w biurze. Musi ono jednak oferować więcej niż dotychczas – powinno być wygodne i dużo ciekawsze niż to, co mamy w domu. Różne przestrzenie, takie jak m.in. salki do pracy kreatywnej, pozwolą nam wybrać najefektywniejszy i najbardziej pasujący nam styl działania, a także zwiększą bezpieczeństwo. Zapewnij miejsce do pracy zespołowej i dodatkowe usługi: kawiarnie, sale gier, pokoje z fotelami do masażu, pokoje do drzemek czy przestrzenie fitness.

3. Korzystanie z sal konferencyjnych w czasie pandemii

W dobie pandemii liczba osób w salach konferencyjnych powinna zostać ograniczona. Czujniki rejestrujące dane o obłożeniu umożliwią kontrolę liczby uczestników spotkań. Zapewnij większą elastyczność przestrzeni biurowej – w razie braku możliwości zorganizowania spotkania w salce, zaaranżuj w tym celu otwartą przestrzeń.

4. Optymalizacja dzięki rozwiązaniom PropTech 

Symulacje komputerowe, korzystające z prawdopodobieństw statystycznych, coraz częściej skłaniają najemców do bardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni. Czujniki, mapy ciepła i monitorowanie ruchu już teraz wspierają w podejmowaniu takich decyzji. Obserwuj, analizuj, wyciągaj wnioski i zarządzaj ruchem w twoim biurze.

5. Biurko szersze niż 1,6 metra

Dystans społeczny wpłynął również na umeblowanie biur – jest to tzw. 6 Feet Office, czyli „zasada sześciu stóp”. Polega ona na dostosowaniu przestrzeni biurowych tak, by umożliwić zachowanie odległości sześciu stóp (1,83 m). Korzystaj z biurek o szerokości co najmniej 1,6 metra, by ułatwić utrzymanie niezbędnego dystansu. Ustaw rzędy biurek w odstępie 2 metrów, by stworzyć bezpieczne przejścia.

6. Zakaz współdzielenia biurka

Współdzielenie biurka to powszechne rozwiązanie stosowane w elastycznych biurach. W trakcie pandemii zrezygnuj ze współdzielenia. W ciągu dnia stanowisko pracy powinno być przypisane tylko jednej osobie. Dokładna dezynfekcja miejsca pracy to również priorytet, o którym nie można zapomnieć.