Zwiększ efektywność rekrutacji z wykorzystaniem chmury i Talent Analytics


Rekrutacja do działów IT nigdy nie była łatwa, ale teraz staje się niezwykle trudnym wyzwaniem. Coraz trudniej znaleźć właściwych ludzi. 86% organizacji obawia się, że brak odpowiednich specjalistów będzie największą barierą do realizacji ich celów biznesowych (patrz:1). Jednocześnie wszystko przenosi się do świata wirtualnego. Jeśli nie możesz spotkać się z kandydatem, skąd będziesz wiedział jakie ma umiejętności - twarde i miękkie? W jaki sposób znajdziesz najlepszych ludzi zanim zrobią to inni?

Zobacz, co możesz zrobić

Dylematy rekruterów i kandydatów na pracowników

Problemem tradycyjnego zatrudniania jest w dużej mierze brak czasu specjalistów od rekrutacji, by poświęcić go konkretnemu kandydatowi - tak, by dobrze rozpoznać jego możliwości. Analizy wykazują, że rekruter średnio przeznacza jedynie 7 sekund na obejrzenie CV/profilu kandydata (patrz:2), co świadczy o ogromnym przeładowaniu informacjami. Niestety, dostępne dane o umiejętnościach kandydata nie są na tyle wystarczające, aby wyłonić tego właściwego. Przy czym przypomnijmy, koszt złego zatrudnienia może kosztować nawet 30% wynagrodzenia konkretnej osoby (patrz:3). Według portalu LinkedIn, aż 89% menadżerów uważa, że niepowodzenie w pracy wynika z braku dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich. Rozpoznanie takich cech byłoby rozwiązaniem, jednak nie jesteśmy w stanie tego zrobić bazując na tradycyjnym CV. Dostępne są już na rynku narzędzia, które potrafią mierzyć zdolności poznawcze, społeczne i osobiste danej osoby, ale ich użycie wymaga zaangażowania dużej ilości czasu kandydata. Portale pośredniczące w zatrudnianiu przechodzą powoli do przeszłości, ponieważ nie pokazują rekruterowi rzeczywistych informacji o posiadanych umiejętnościach: twardych i miękkich. Obecnie dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań Talent Analytics oraz ludzkiej chmurze wspieranej Machine Learning/AI można rozpoznać umiejętności pracownika w ciągu zaledwie kilku minut - niezależnie od tego czy znajdują się blisko czy na drugim końcu świata.

Wirtualne zatrudnianie: szybsze, tańsze, bardziej efektywne i lepiej dopasowane

Obecnie firmy potrzebują rozwiązań podnoszących efektywność rekrutacji. Przeniesienie procesów związanych z zatrudnieniem do profesjonalnych platform HR Tech pomoże organizacjom dopasować odpowiednich ludzi do właściwych wyzwań, niezależnie od lokalizacji, z której pracują i czy kiedykolwiek pojawili się w biurze firmy.

Human Cloud pozwala nie tylko wykonywać pracę z dowolnego miejsca, zapewnia także dostęp do ogromnej puli talentów. Analiza na podstawie prawdziwych umiejętności, tych twardych i miękkich, cech osobowości oraz zdolności poznawczych zwiększa prawdopodobieństwo, że znajdziemy właściwego kandydata, jednocześnie ograniczając obciążenie działu rekrutacji czy HR (patrz:4). Korzystanie z platform takich jak Talent Alpha zapewnia zaawansowany wgląd w to, którzy specjaliści są najlepsi i umożliwiają organizacjom niemal natychmiastowy dostęp do talentów IT z innych firm oraz współdzielenie zasobów w chmurze.

"Moim zdaniem najskuteczniejsze jest szukanie odpowiednich osób do wykonywania konkretnych zadań dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, przez co wykorzystuje się najlepsze umiejętności wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jest to ważne także dla drugiej strony, większość specjalistów woli być nagradzana za rzeczywiste korzyści, jakie wnoszą do firm i projektów" - zaznacza Przemek Berendt, Prezes Zarządu Talent Alpha.

Zaawansowane platformy Talent Science i Talent Analytics pozwalają lepiej zrozumieć umiejętności kandydatów oraz dopasować zadania do ich możliwości w taki sposób, aby praca dawała najlepsze efekty. Bardziej skuteczna rekrutacja, na którą składa się także podnoszenie umiejętności lub przekwalifikowanie pracownika wpływa z kolei na lepsze postrzeganie firmy pod kątem HR. A wreszcie, wydatki na rekrutację zmniejszają się nawet o 35% (patrz:5) jak wynika z doświadczenia Talent Alpha.

W czasach, gdy większość procesów odbywa się online, tak samo powinno być z rekrutacją. Jeśli większość organizacji uważa, że to właśnie niedobór talentów obniża ich wyniki biznesowe, to należy ponownie przemyśleć koncepcję zatrudniania. Przyszłość pracy została znacznie przyspieszona przez panującą na całym świecie pandemię, dlatego trzeba dostosować się do nowych, trudnych okoliczności rekrutacji.

Firmy zrzeszone w ABSL, które chciałyby sprawdzić rozwiązania Talent Alpha mogą to zrobić w bezpłatnym Proof of Concept do końca 2020 roku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Human Cloud i Talent Analytics mogą Ci pomóc już dziś odwiedź tę stronę: https://go.talent-alpha.com/POC


1 https://www2.everestgrp.com/reportaction/EGR-2020-0-R-3917/Marketing
2 https://www.theladders.com/career-advice/you-only-get-6-seconds-of-fame-make-it-count
3 https://www.entrepreneur.com/article/233704
4 http://docs.wixstatic.com/ugd/cceaf9_ec9ed750296142f18efdd49f4930f6d3.pdf
5 Rethinking the Workforce Playbook, Talent Alpha, 2020