Wave – trójmiejski biurowiec, który tworzy wyjątkowe środowisko pracy


Pierwsza połowa 2021 roku, pomimo ciągle trwającej pandemii, była udana dla działających w Trójmieście najemców i deweloperów. Według raportu firmy Cresa[1], w ciągu roku powierzchnie biurowe na terenie aglomeracji zwiększyły się o ponad 6%, a wolumen transakcji był wyższy o 85% r/r. Pod względem aktywności najemców, Trójmiasto uplasowało się na podium, za Warszawą i Krakowem. Według prognoz analityków, jeszcze w tym roku tutejszy rynek przekroczy barierę miliona metrów kwadratowych. To najlepsze potwierdzenie dużego potencjału inwestycyjnego regionu i rosnącego zainteresowania wynajmem powierzchni biurowych przez firmy, które stawiają na bezpieczne, zrównoważone i nowoczesne przestrzenie do pracy. 

Bezpieczne 

Dbałość o zdrowie pracowników stała się podczas trwającej pandemii absolutnym priorytetem. Jest to o tyle ważne, że według badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska, polscy pracownicy chcą wracać do biur. Home office stał się dla wielu z nas obciążeniem, co znajduje odzwierciedlenie w danych – ponad połowa polskich respondentów wyraziła chęć przychodzenia do biura codziennie lub 3-4 razy w tygodniu. W tym kontekście powierzchnie biurowe muszą nie tylko sprzyjać budowaniu zespołów i być miejscem tworzenia kreatywnych pomysłów, ale przede wszystkim mają gwarantować bezpieczeństwo.

– Wave to biurowiec, który spełnia najwyższe standardy dot. bezpieczeństwa i tym samym oferuje miejsca pracy w pełni przystosowane do otaczającej nas rzeczywistości. Budynek jest wyposażony m.in. w adiabatyczne nawilżacze czy nowoczesne systemy wentylacyjne, które zapewniają aż o 30% świeżego powietrza więcej, niż przewidują normy dla powierzchni biurowych. Działa w nim również platforma Connected by Skanska, która ułatwia bezdotykowe poruszanie się po budynku – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Wave, jako pierwszy w Trójmieście, otrzymał też certyfikat WELL Health-Safety Rating. To najnowszy standard International WELL Building Institute potwierdzający, że budynek zapewnia bezpieczne i zdrowe warunki do pracy – dodaje Adam Targowski.

Wave jest też pierwszym budynkiem biurowym na rynku trójmiejskim, który ubiega się o wymagający certyfikat WELL Core&Shell. WELL kładzie duży nacisk na odpowiednią wentylację oraz filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności i dbanie o komfort termiczny.

Zielone i zrównoważone 

Nie ma już czasu na półśrodki: wszyscy musimy tu i teraz zacząć dbać o środowisko naturalne naszej planety i tym samym – o naszą przyszłość. Spółka biurowa Skanska nieustannie pracuje nad kolejnymi, prośrodowiskowymi rozwiązaniami, które następnie implementuje w swoich inwestycjach. Doceniają to nie tylko najemcy i ich pracownicy, ale także otoczenie rynkowe. W 2021 roku Wave został wyróżniony certyfikatem LEED Core&Shell Platinum. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla. Wave korzysta również z prądu wyprodukowanego w źródłach ekologicznych, przede wszystkim elektrowniach wodnych. O kwestie związane ze zrównoważonym budownictwem zadbano już na etapie wznoszenia biurowca. Niemal ¼ materiałów, z których powstał Wave, zawierało elementy pochodzące z recyklingu.

– Inwestycje Skanska są realizowane z myślą o dobrostanie ich użytkowników, mając jednocześnie na uwadze nasze sąsiedztwo. Wprowadzamy więc rozwiązania, które sprzyjają podniesieniu komfortu oraz nawiązywaniu relacji między pracownikami i wspólnie dbamy o środowisko. Jednym z naszych najlepszych przykładów zrównoważonego podejścia do budownictwa jest położony wokół biurowca antysmogowy chodnik z zielonego betonu, redukujący szkodliwe związki z zanieczyszczonego powietrza – dodaje Adam Targowski.

Wave to biurowiec stawiający rowerzystów na pierwszym miejscu. Do dyspozycji pracowników są aż 442 miejsca rowerowe, szatnie, szafki i prysznice, a także windy dla rowerzystów i stacja napraw.

Co więcej, przy biurowcu został uruchomiony pierwszy w Trójmieście węzeł współdzielonej mobilności – City Hub. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Koncept uwzględnia również postój taksówek i miejsce na dostawy.


[1] Raport firmy Cresa “Office Occupier: Rynek biurowy w Trójmieście” z 2021 r.