Colliers i ABSL przedłużają strategiczne partnerstwo


Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), organizacja reprezentująca sektor nowoczesnych usług biznesowych i Colliers, światowy lider w sektorze nieruchomości i zarządzania inwestycjami, przedłużają współpracę na kolejny, trzeci rok.

Mimo niepewnej sytuacji geopolitycznej oraz uwarunkowań makroekonomicznych, Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem regionu Europy Środkowo-Wschodniej dla inwestorów z sektora usług biznesowych. Jednym z czynników decydujących o atrakcyjności lokalizacji jest dostęp do odpowiedniej infrastruktury biurowej. Jak wynika z analiz Colliers, do utrzymania pozycji lidera w tej dziedzinie niezbędna jest adaptacja rynku nieruchomości biurowych do zmieniających się potrzeb biznesu, przepisów w zakresie zrównoważonego rozwoju firm, a także nowych modeli pracy. Współpraca strategiczna ABSL oraz Colliers w 2023 r. skupi się na wsparciu firm z sektora w ich wyzwaniach związanych z obszarem planowania przestrzeni i pracy oraz dostarczaniem rozwiązań dopasowanych do zmieniających się potrzeb rynku.

- Polska po raz kolejny utrzymała pozycję lidera na rynku biurowym w regionie Europy Środkowo- Wschodniej. To potwierdza rosnące zainteresowanie inwestorów i najemców, którzy rozszerzają swoją działalność w Polsce. Dostęp do atrakcyjnych biur, pomimo popularnej w sektorze usług biznesowych pracy zdalnej, to obok dostępności pracowników, nadal jeden z najważniejszych powodów, dla których inwestorzy wybierają daną lokalizację. Dlatego stawiamy na współpracę z doświadczonymi, partnerami, takimi jak Colliers, którzy ułatwiają zagranicznym inwestorom wejście na rynek. W post-pandemicznej rzeczywistości, zmianach w podejściu do pracy, rosnących kosztach eksploatacji kluczowe jest znalezienie złotego środka między potrzebami pracowników, organizacji, i trendami na rynku. A do tego potrzebujemy sprawdzonych partnerów - podkreśla Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL.

Colliers to globalna firma oferującą szeroki wachlarz usług na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne, działająca w 63 krajach i zatrudniająca ponad 18 000 specjalistów. Wspólnie z ABSL eksperci Colliers będą dalej wspierać firmy członkowskie w celu maksymalizacji wartości nieruchomości dla najemców, właścicieli i inwestorów (w tym badań rynku), negocjacji umów najmu, strategii lokalizacji, doradztwa w zakresie tworzenia strategii środowiska pracy i zarządzania zmianą, ESG, projektowania architektonicznego, zarządzania projektami, a także nowych technologii dedykowanych nieruchomościom.

- W ostatnich latach potrzeby najemców oraz pracowników bardzo się zmieniły zwłaszcza w sektorze usług biznesowych, w którym przeważnie mamy do czynienia z hybrydowym modelem pracy. Wśród kluczowych czynników, na które zwracają uwagę inwestorzy, są kwestię związane z wellbeingiem, indywidualnymi potrzebami pracowników, tworzeniem atmosfery miejsca, które ma integrować zespół i umożliwiać doświadczanie, a nie tylko korzystanie z niego. Bardzo istotne są też rozwiązania proptech, takie jak aplikacje ułatwiające korzystanie z przestrzeni biurowej, parkingu, wspierające budowanie więzi społecznych w miejscu pracy czy zwiększające bezpieczeństwo związane ze zdrowiem. Coraz większy nacisk kładzie się także na kwestie ESG, wynikające ze zmian regulacyjnych, ale także większej świadomości firm na temat wpływu biznesu, w tym także nieruchomości, na środowisko. Nasi eksperci, których kompetencje wykraczają daleko poza sektor nieruchomości, są gotowi by wspierać naszych partnerów biznesowych w tych wyzwaniach, doradzać, dzielić się z nimi doświadczeniem i inspirować – mówi Monika Rajska-Wolińska, Dyrektorka Generalna Colliers w Europie Środkowo-Wschodniej.