Longevity Center: Wiek biologiczny a wiek chronologiczny. Ile naprawdę masz lat?


Czy nie zastanawiało Cię dlaczego niektóre osoby pomimo upływu lat biologicznie jakby w ogóle się nie starzały?


Osoby urodzone w tym samy dniu, a prowadzące inny styl życia mogą różnić się pod względem wieku biologicznego i ogólnego stanu zdrowia nawet o 20 lat. Wiek chronologiczny odnosi się do dokładnej liczby lat Twojego życia, podczas gdy wiek biologiczny jest prawdziwym odzwierciedleniem tego, jak starzeją się Twoje komórki i jak wpłynęła na nie dieta, ćwiczenia, styl życia i środowisko. Z medycznego punktu widzenia wiek biologiczny ma znacznie większe niż liczba świeczek na torcie, gdyż mówi o faktycznym stopniu zużycia naszego organizmu.


Wiek biologiczny dokładniej obrazuje ogólny stan zdrowia i zużycie organizmu. Zadbanie o odpowiedni styl życia, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, sen dobrej jakości i umiejętność radzenia sobie ze stresem, może znacznie spowolnić, a nawet odwrócić procesy starzenia organizmu, wpływając jednocześnie na obniżenie wieku biologicznego. Starzenie się to złożony proces, który prowadzi do zmian we wszystkich układach ciała i wszystkich funkcjach naszego organizmu. To układanka, w której do pełnego obrazu potrzebna jest analiza wielu części składowych. Naukowcy w sektorze longevity na świecie poszukują obecnie idealnego zestawu biomarkerow, który pozwoli nam najskuteczniej zobrazować stan naszego zdrowia w momencie badania. Obecnie nie istnieje jeden idealny biomarker, który pozwala dokładnie zmierzyć wszystkie aspekty pozwalające określić wiek biologiczny.


Istnieje wiele czynników wpływających na tempo starzenia – od genów, które otrzymaliśmy od rodziców, przez czynniki środowiskowe, aż po wpływ wybranego przez nas stylu życia. Elementy te możemy zmierzyć za pomocą testu Epigenetycznego (metylacji DNA). Warto wiedzieć, że starzenie rozwija się w różnym tempie u różnych ludzi. Niektórzy „wyglądają” i „czują się” starsi niż ich wiek chronologiczny, podczas gdy inni zdecydowani młodsi niż pokazuje ich metryka, często charakteryzują się niższym wiekiem biologicznym i lepszym samopoczuciem.


Dzięki nowym technologiom i postępowi w nauce, wiek biologiczny możemy nie tylko precyzyjniej zmierzyć, ale też pracować na wielu poziomach nad jego obniżeniem i poprawą stanu organizmu. Procesy starzenia, akumulacja uszkodzeń i zużywanie naszego ciała mają miejsce już od naszej młodości. Gerontolodzy (naukowcy zajmujący się zjawiskiem starzenia) koncentrują się nie tylko na znalezieniu najlepszej teorii, która byłaby w stanie wyjaśnić starzenie się, ale także na zidentyfikowaniu jednego lub więcej biomarkerów będących w stanie opisać powodujące je procesy.


Badania epidemiologiczne sugerują, że wiek chronologiczny jest najważniejszym czynnikiem prognostycznym przebiegu choroby COVID-19. Wiemy również, że istniejące wcześniej obciążenia zdrowotne, w tym cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne konsekwencje niezdrowego stylu życia są związane ze zwiększoną śmiertelnością pacjentów zakażonych wirusem. Świadczy to o tym, że w kontekście przebiegu zakażenia, wiek biologiczny może być ważniejszy niż wiek chronologiczny.


Biomarkery są niezbędne do lepszego definiowania zmian patologicznych związanych ze starzeniem, radzenia sobie z wieloma chorobami i poprawy jakości życia. Dopiero w ciągu ostatnich lat światowa nauka osiągnęła poziom umożliwiający identyfikację takich obiecujących czynników i testów. Jeśli chcemy sprawdzić, ile lat ma nasz organizm – i jak odmłodzić jego stan – musimy sięgnąć znacznie głębiej niż do metryki urodzenia. Dzisiaj za najlepsze metody szacowania wieku biologicznego uznaje się:


· zegary epigenetyczne (epigenetic clocks)

· testy glikozylacji (GlycanAge) ocena ewentualnych stanow zapalnych

· wieloparametrowe analizy naszego stanu fizycznego i kondycji umysłowej

· Badanie długości telomerów


Longevity Center w Warszawie jest pierwszym ośrodkiem w tej części Europy, który oferuje szeroką gamę naukowo potwierdzonych biomarkerów do pomiaru wieku biologicznego (w tym te wymienione powyżej), które pomagają nam w personalizowaniu rekomendowanych interwencji związanych ze stylem życia danego pacjenta. Każdy z programów prowadzony jest pod ścisłą kontrolą medyczną. Pomiary dokonywane dzięki biomarkerom pozwalają na śledzenie zmian zachodzących w naszych organizmach. A to pozwala na motywowanie do utrzymywania pożądanych zmian w naszych nawykach i zachowaniach.