Jak zarządzać talentami technicznymi w nowej rzeczywistości?


Brak kompleksowej strategii zarządzania kwalifikacjami może Cię w 2021 roku wiele kosztować. Statystycznie, z Twojego zespołu technicznego odejdzie średnio co dziesiąty specjalista (patrz:1) . Brak odpowiednich kompetencji może wpłynąć na utratę projektów na rzecz konkurencji. Aby “załatać dziurę” personalną podejmiesz się zapewne kosztownej rekrutacji, która może wynieść nawet 60,000 USD na specjalistę (patrz:2). Twoja firma będzie też prawdopodobnie musiała podjąć decyzje o up i reskillingu bez świadomości o faktycznych umiejętnościach swoich pracowników. Brzmi prawdopodobnie? Części z tych wyzwań możesz sprostać z pomocą Talent Analytics i Human Cloud - sprawdź w jaki sposób.

Poznaj potencjał własnego zespołu

Era pracy zdalnej się rozpoczęła. Biorąc pod uwagę dane Gartner, obecnie 60% firm pracuje poza biurem, a aż 74% planuje podtrzymać transformację ku bardziej elastycznej pracy po pandemii. Badanie Mercer pokazuje, że nawet przed nią około 40% firm nie było świadomych kwalifikacji własnych pracowników, co w pracy na odległość może być jeszcze trudniejsze. Pomóc w tym mogą narzędzia oparte o Talent Analytics, który dostarczy znaczących informacji o mocnych stronach specjalistów. Wraz z rozwiązaniami typu Human Cloud są doskonałymi narzędziami do szybkiego pomiaru, zarządzania, dostępu i udostępniania specjalistów. Dla przykładu, platforma oparta na sztucznej inteligencji, która jest wspierana przez Talent Alpha pozwala indeksować ponad 3 500 wyjątkowych kompetencji technicznych w zaledwie kilka godzin (patrz:3). Dogłębne zrozumienie prawdziwych możliwości swoich pracowników, ich umiejętności miękkich, cech osobowości i zdolności poznawczych, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dobrania odpowiedniej osoby do konkretnego zadania. Zebranie tych informacji jest pierwszym krokiem do lepszych, opartych na danych naukowych decyzji osobowych w firmie i pomoże wychwycić osoby z największym potencjałem. Rozwiązanie sprawdzi się na przykład przy planowaniu re czy upskillingu oraz wewnętrznych programów mobilności pracowników.

Lepsze dopasowanie to wyższa produktywność

Według raportu ,,Living to Work’’, przez ostanie lata poziom motywacji znacząco spadał. Niemalże co trzeci pracownik przyznał, że nie był wystarczająco zmotywowany (patrz:4). Za motywacją, spada oczywiście produktywność. Choć jej utrzymanie nigdy nie było tak istotne jak teraz, poziom także drastycznie maleje. Wpływ na motywację ma między innymi praca w zgranym zespole i odpowiednie dopasowanie zadań do możliwości. O powodzeniu obu, decyduje dogłębne rozumienie specjalistów i ich potrzeb, a podczas pracy zdalnej to spore wyzwanie. Pracując na odległość, poznanie najważniejszych umiejętności miękkich jest niemalże niemożliwe, zwłaszcza u nowych pracowników. Talent Analytics z wykorzystaniem psychometrii pomaga je zmierzyć nawet w tych warunkach. Korzystając z odpowiednich narzędzi, firmy w kilka minut obliczą pamięć roboczą, szybkość percepcyjną oraz zdolność do ,,przełączania’’ się między zadaniami. Dzięki mapowaniu sposobu myślenia i indywidualnych zachowań twórczych specjalisty możliwe jest nawet przewidywanie dotyczące przyszłych wyników. Znajomość umiejętności pracownika pozwala lepiej rozumieć cechy osobowości, motywację czy kwalifikacje specjalisty, by móc wykorzystać tę wiedzę do podniesienia jego zaangażowania, satysfakcji, a przez to - wydajności w wykonywaniu zadań.

Talent Analytics i narzędzia wspierane przez AI/ML są w stanie znacznie usprawnić efektywne odkrywanie rzeczywistych, czy nawet potencjalnych talentów. Podejmowanie lepszych decyzji o zarządzaniu kwalifikacjami jest przez to znacznie prostsze, nawet w rozproszonych, różnorodnych zespołach. Znajomość umiejętności miękkich znacznie wpływa na poziom satysfakcji i motywacji pracowników. Pozwala na tworzenie zgranych i wydajnych zespołów, które zapewnią specjalistom warunki do rozwoju, a także pozwoli dostarczać lepsze rezultaty klientom.

Dowiedz się więcej o tym jak Human Cloud i Talent Analytics może pomóc rozwijać swoją firmę: https://www.talent-alpha.com/talent-genome-poc


1 Talent Alpha
2 Yello
3 The Future of Work Report
4 Employee Motivation 2018: Living to Work