Dlaczego #razemwpracy?
Za nami druga edycja #WorkingTogether! W tym roku 8 miast, 70+ firm i tysiące pracowników przyłączyło się do naszej akcji. Wspólnie świętowaliśmy różnorodność kulturową udowadniając, że o wiele więcej nas łączy, niż dzieli. W ramach naszej akcji zorganizowano debaty, warsztaty różnorodności, flashmoby, targi, wykłady i o wiele więcej. Zobacz zdjęcia z tegorocznej edycji ⇒ Galeria
Międzynarodowe zespoły w naszych firmach to fakt. Jakie są tego korzyści? Czego możemy się od siebie wzajemnie uczyć opowiadają pracownicy firm sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Zobacz, co myślą i poznaj ich doświadczenia w pracy z kolegami z całego świata.
Matheus Trevizoli Barrachi Innovation Manager Bayer Gdańsk Pochodzenie: Brazylia
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Prawdziwego znaczenia słów: jakoś to będzie. To oznacza pewność, że wszystko się dobrze ułoży i wiarę, że możemy osiągnąć wszystko. To bardzo dobrze koresponduje z moimi własnymi przekonaniami o tym co możemy osiągnąć, jeśli wierzymy w siebie. Subtelne lekceważenie status quo to także pozytywny aspekt kultury, który pomaga mi w pracy. Nic dziwnego, że Polska jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisk dla innowacyjności w UE.
Mattia Mariani Finance System Consultant DFDS Poznań Pochodzenie: Włochy
Czego się nauczyłeś pracując w międzynarodowym środowisku?
Zawsze możemy się czegoś nauczyć od naszych współpracowników, niezależnie od ich narodowości. Zarówno rzeczy dobrych jak i złych. Co więcej, nawet jeżeli wydaje się to oczywiste nauczyłem się, że wszyscy jesteśmy różni, i że należy to szanować. Uwielbiam pracować w międzynarodowym środowisku i spotykać się z różnymi kulturami i społecznymi zachowaniami. Moim zdaniem pomaga to otworzyć się na innych i zmniejszyć dystans. Różne poglądy i opinie zachęcają wszystkich do udziału w dyskusji. Ostatecznie ten świat nie jest tak duży jak nam się wydaje.
Pragadeeshwaran Rajendran TA Operations Representative Franklin Templeton Poznań Pochodzenie: Indie
Czego się nauczyłeś pracując w międzynarodowym środowisku?
Praca w zróżnicowanym środowisku daje mi możliwość zetknięcia się z odmiennymi perspektywami oraz otwiera drzwi do innowacyjności. A przede wszystkim pozwala zachować jedność w różnorodności!
Subhadeep Manna Assistant Software Engineer, FTT-PDS Franklin Templeton Poznań Pochodzenie: India
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Od zawsze byłem zmotywowany, aby dzielić się pomysłami w międzynarodowym środowisku pracy. Dzięki temu podniosła się moja pewność siebie oraz poprawiły się moje umiejętności w zakresie komunikacji i prezentacji. Największą zaletą pracy w różnorodnym środowisku jest możliwość współpracy z wieloma utalentowanymi ludźmi z całego świata.
Marina Zlobina Region 2 AP Process Owner John Deere Poznań Pochodzenie: Rosja
Czego się nauczyłaś pracując w międzynarodowym środowisku?
Bycia cierpliwym oraz miłym i uprzejmym dla wszystkich. Różnorodność, którą zapewnia środowisko międzynarodowe uczy, jak być tolerancyjnym, patrzeć na rzeczy z różnych perspektyw, czyni cię bardziej ambitnym i zorientowanym na cel. Dzięki wyzwaniu, jakim jest dostosowanie się do wymagań nowych krajów i różnic kulturowych, Twój profesjonalizm rozwija się bardzo szybko.
Ariel Kozakevich European countries Team Lead John Deere Poznań Pochodzenie: Brazylia
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Polacy są świetnymi współpracownikami, ciężko pracują i są godni zaufania. Są również bardzo kreatywni i innowacyjni. Myślę, że jest to związane z tempem, w jakim Polska rozwija się w sposób zrównoważony i konsekwentny. Ludzie są bardzo szczerzy i zwięźli, od razu przechodzą do rzeczy, co ma bezpośredni wpływ na wydajność. Bardzo ważne jest również to, jak ludzie naprawdę doceniają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz w jaki sposób mogą rozdzielić te dwie sfery. Ma to duży wpływ na środowisko organizacyjne i wpływa na sukces firmy.
Justyna Głowska Country HR Manager John Deere Poznań Pochodzenie: Polska
Czego się nauczyłaś pracując w międzynarodowym środowisku?
Nauczyłam się, że „czasem” potrzeba „trochę czasu”, aby zaakceptować to, że jesteśmy inni. Działa to zarówno w stosunku do moich zagranicznych, jak i polskich kolegów. Ale gdy jesteśmy bardzo otwarci na poznanie innych kultur, czasami bywamy zaskoczeni, jak podobni jesteśmy! Im dłużej się znamy, tym łatwiej jest wdrożyć rytuały i nawyki innych kultur.
Olena Starikova Koordynator Zespołu w Centrum Testów CERI International Łódź Pochodzenie: Ukraina
Czego się nauczyłaś od swoich polskich kolegów?
Nigdy nie uogólniaj. Jeśli raz spotkałeś źle zachowującą się osobę, nie oznacza to, że wszyscy tacy są. Proś o pomoc – jeśli to zrobisz dostaniesz ją. Kiedy ktoś narzeka na pogodę to znaczy, że chce być miły i próbuje nawiązać kontakt.
Paula Alejandra Vasquez Ruidiaz Asystent ds. Weryfikacji Klientów CERI International Łódź Pochodzenie: Kolumbia
Czego się nauczyłaś od swoich polskich kolegów?
Pobyt z daleka od mojej rodziny i przyjaciół uświadomił mi, jak ważna jest współpraca w zespole. Bywają ciężkie dni, mój zespół jest wtedy moją pierwszą linią wsparcia, moją małą rodziną. Odkryłam, jak ważna jest empatia. Nasze kultury są zupełnie inne, jednak musimy traktować się z szacunkiem i miłością. Bycie częścią innej kultury daje nam szanse spojrzenia na życie z innej perspektywy. Nauczyłam się też przychodzić na czas!
Paweł Grzegorczuk Country Technology Manager Citi Warszawa Pochodzenie: Polska
Czego się nauczyłeś pracując w międzynarodowym środowisku?
Bez wątpienia praca w międzynarodowym środowisku nauczyła mnie dostrzegać i rozumieć różne zagadnienia z szerszej perspektywy. Uwzględnienie różnych opcji pomaga podejmować właściwe decyzje, szczególnie jeśli mają wpływ na międzynarodowe środowisko.
Peter Lacek Global Head of Internal Audit Operations; Branch Audit Executive – CEP Poland Branch Citi Warszawa Pochodzenie: Australia
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Polacy z którymi pracuje są bystrzy, sprytni i nieprawdopodobnie pracowici i ambitni. Swoje zaangażowanie w projekt komunikują sposobami na jego ulepszenie, co Amerykanie mogą odbierać jako przejaw krytyki. Międzynarodowe doświadczenie nauczyło mnie, że kompetencje i zaangażowanie mogą mieć różne wymiary, ale etyczne postępowanie jest wartością uniwersalną. Praca w międzynarodowym środowisku daje mi wiele satysfakcji i przekłada się pozytywnie na moje życie prywatne i zawodowe.
Jack Orr Compliance Officer Citi Warszawa Pochodzenie: Szkocja
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Praca w międzynarodowym środowisku to możliwość poznania różnych ludzi i poglądów. Dzięki tej różnorodności dowiadujemy się czegoś nowego o sobie i o tym jak możemy poprawić sposób naszej pracy. W globalnej gospodarce będziemy efektywni tylko wtedy, gdy będziemy się wzajemnie od siebie uczyć.
Magdalena Wąwoźna Communication and Management Support Analyst Citi Warszawa Pochodzenie: Polska
Czego się nauczyłaś pracując w międzynarodowym środowisku?
W Citi nauczyłam się od swoich kolegów z zagranicy pozytywnego podejścia do życia. Oni są zawsze uśmiechnięci, mają chwilę na pogawędkę, są otwarci, gotowi na nowe możliwości i chętni do pomocy. Nie wyobrażam sobie już pracy w środowisku, które nie jest zróżnicowane.
Gergely Máté Purchasing Transition Manager Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o. Wrocław Pochodzenie: Węgry
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Osoby, z którymi miałem szczęście pracować są bardzo pracowite. Mimo tendencji do narzekania, mają pozytywne podejście do pracy. Ta atmosfera pozwala mi zastosować to samo podejście w życiu prywatnym i zawodowym. Bardzo cenią szczere, bezpośrednie odpowiedzi co w mojej opinii jest konieczne w dynamicznie zmieniającym się świecie.
Andreas Busch SGSE Head of Purchasing Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o. Wrocław Pochodzenie: Niemcy
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Pracując w różnorodnym środowisku ciągle mamy do czynienia z różnymi punktami widzenia co jest dla mnie okazją do poszerzania horyzontów. Moi polscy koledzy są mistrzami improwizacji, dlatego nauczyłem się kreatywności w odnajdywaniu dobrych rozwiązań na czas.
Anna Berczyńska Managing Director Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o. Wrocław Pochodzenie: Polska
What did you learn working in an international environment?
Niekwestionowaną zaletą pracy w środowisku wielokulturowym jest możliwość poszerzenia horyzontów i własnych umiejętności, zwłaszcza komunikacyjnych oraz społecznych. W dobie wszechobecnej globalizacji, wielokulturowość sprzyja dynamicznej wymianie idei, szukaniem niestandardowych rozwiązań, poznaniem zwyczajów i odmiennego podejścia do różnorodnych kwestii, nie tylko biznesowych. To z kolei rozwija elastyczność, wzbogaca wiedzę, zmienia perspektywę i pozwala wyjść poza własną strefę komfortu. Istotnym aspektem, który wyniosłam z pracy w międzynarodowym środowisku jest fakt, że niezależnie od pochodzenia, wszyscy jako ludzie mamy bardzo podobne potrzeby.
Ugur Demir Service Delivery Manager Logistics Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o. Wrocław From: Niemcy / Turcja
Czego nauczyłeś się pracując w międzynarodowym środowisku?
Budować mosty – wskazywać różnice kulturowe i wspólnie dopasowywać do nich nasze podejście. Dla mnie, jako ambasadora konkretnej kultury, ważne jest, aby dzielić takimi spostrzeżeniami z moim otoczeniem. Lepsze zrozumienie zachowań, lepsza komunikacja i atmosfera współpracy to również ważne czynniki sukcesu.
Todd Cole English Customer service Adviser Capgemini Katowice Pochodzenie: Irlandia
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów? Nauczyłem się nowych sposobów pracy, polskiego języka i pracy w zespole. Doceniam to, że pracując razem mamy do siebie zaufanie i możemy się rozwijać.
Jan Navratil Senior Team Lead Capgemini Katowice Pochodzenie: Czechy
Czego się nauczyłeś od swoich polskich kolegów?
Właściwie wszystkiego się nauczyłem tutaj, od swoich polskich kolegów. Dlatego dzielenie się wiedzą i doświadczeniem uważam za największa zaletę pracy w międzynarodowych zespołach.
Neelam Joshi Service Delivery Manager Capgemini Kraków Pochodzenie: Indie
Czego się nauczyłaś od swoich polskich kolegów?
Pochodzę z zupełnie innej kultury i środowiska pracy. To czego się nauczyłam to zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym i jak ważne jest to w biznesowym środowisku. Głęboko wierzę, że współpraca i praca zespołowa zawsze przynosi nam najlepsze efekty. zespole pozwala wydobyć z nas to co najlepsze. Cieszę się, że mam tak wspaniały zespół w Indiach i Polsce, który jest dowodem na siłę współpracy