Bydgoszcz umacnia swoją pozycję na mapie sektora usług biznesowych w Polsce


Bydgoszcz, 27 kwietnia 2023 r. - Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wynika, że do 7 miast w Polsce, w których centra usług biznesowych zatrudniają już ponad 10 000 osób, dołączyła Bydgoszcz. ABSL wybrał miasto na lokalizację swojego ósmego oddziału (tzw. chaptera) ze względu na potencjał rozwoju branży usług dla biznesu.

 

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców stają się coraz bardziej atrakcyjne dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, który od lat jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Dostęp do pracowników wykształconych na uniwersytetach na szczeblu wojewódzkim oraz lokalnym, znających języki obce, niższe koszty życia, a co za tym idzie atrakcyjne koszty działalności, w tym również wynajmu powierzchni biurowych w stosunku do największych polskich miast, to czynniki, które sprzyjają temu trendowi. Korzysta na nim Bydgoszcz.


Bydgoszcz na czele miast rozwijających się


Według danych ABSL, na terenie miasta funkcjonuje już 47 centrów usług biznesowych, z czego 3 zatrudniają powyżej 500 osób. Główną kategorią świadczonych usług są usługi IT, budując w ten sposób zdecydowaną specjalizację miasta w obszarze technologii i innowacji. Pod koniec
I półrocza 2022 w sektorze usług biznesowych w Bydgoszczy pracowało ok. 11 500 osób. W Bydgoszczy odnotowano bardzo wysoki wzrost zatrudnienia w branży - 16,2 proc. Jest to drugi wynik, tuż po Warszawie (17 proc.) przy ogólnym wzroście zatrudnienia na poziomie 11,6 proc.


- Bydgoszcz ma wielki potencjał do rozwoju. Podobnie jak sektor nowoczesnych usług biznesowych, który stale rośnie tworząc nowe, wartościowe miejsca pracy. Z radością przyjmuję informację o tym, że ABSL zamierza być obecny w naszym mieście na stałe. To dobra wiadomość dla lokalnego biznesu, która przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Bydgoszczy w oczach inwestorów – mówi Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

 

Budowanie relacji w regionach


ABSL otworzył w Bydgoszczy kolejny, ósmy, oddział (tzw. chapter), który reprezentuje lokalną społeczność centrów nowoczesnych usług biznesowych w danej lokalizacji. Chaptery stanowią źródło wiedzy i informacji dla podmiotów zewnętrznych, tworzą także lokalne sieci relacji z interesariuszami w regionach.


- Dołączenie średnich aglomeracji miejskich, takich jak Bydgoszcz, do struktur ABSL w Polsce to bardzo dobra wiadomość dla całego sektora – pokazująca jego siłę, odporność, ale też dywersyfikację lokalizacji. Otwarcie stałego chaptera w Bydgoszczy znacząco przyczyni się do promocji i wzrostu znaczenia branży dla lokalnej gospodarki, miasta oraz jego mieszkańców – mówi Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL. 


Stałe oddziały ABSL funkcjonują obecnie w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Katowicach, Poznaniu oraz właśnie Bydgoszczy. Chaptery ABSL powstają w lokalizacjach, w których usługi biznesowe odgrywają ważną rolę dla gospodarki regionu, działając na zasadzie platform wymiany wiedzy i współpracy pomiędzy inwestorami a władzami miasta, uczelniami i całym biznesowym ekosystemem.


- Cieszymy się, że dołączyliśmy do prestiżowego grona lokalizacji, w których centra usług biznesowych zatrudniają już ponad 10 000 osób. To, co wyróżnia rynek bydgoski to dominujący udział firm IT w lokalnej strukturze sektora. Swoje centra usług mają tu globalne firmy technologiczne, które doceniają lokalne środowisko IT, wykwalifikowanych specjalistów – w szczególności programistów i inżynierów danych, ciekawe opcje biurowe, a także doświadczenie regionu we wspieraniu działalności innowacyjnej - podkreśla Robert Wichłacz, Vice President, Head of Atos GDC PL oraz lider chaptera Bydgoszcz.

 

- Bydgoszcz konsekwentnie realizuje koncepcję „miasta otwartego na outsourcing”, a historie sukcesów i rozwój obecnych tu inwestorów, w połączeniu z udanymi wejściami nowych podmiotów, pozwalają miastu konkurować o najbardziej zaawansowane projekty. Kluczową rolę pełni tu przyjazny klimat do życia i prowadzenia biznesu, w tym wsparcie dla inwestorów ze strony BARR. Unikatowa specjalizacja miasta w IT oraz jakość świadczonych usług rysują perspektywę dalszej ekspansji bydgoskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu – dodaje Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

 

***

O ABSL


Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych zrzesza 240 największych światowych firm z branży, która zatrudnia obecnie w Polsce ponad 400 000 osób. 1,7 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 80 lokalizacjach, tworzy prężny sektor wspierający rozwój gospodarczy m. in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które dzięki pozytywnemu zaangażowaniu stworzą nowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.

ABSL działa m.in. na zasadzie przedstawicielstw lokalnych – tzw. chapterów – platform wymiany wiedzy i współpracy pomiędzy inwestorami a władzami miasta, uczelniami i całym biznesowym ekosystemem.


Kontakty


Anna Podolak

Dyrektor Komunikacji ABSL

anna.podolak@absl.pl

502 220 557