ABSL apeluje o odrzucenie ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS


W związku z zaplanowanym na 19 listopada o godzinie 22:00 głosowaniem nad projektem ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS, ABSL apeluje do posłów o jego odrzucenie. Projekt ustawy o zniesieniu górnej granicy limitu składek ZUS jest uderzeniem w pracowników powodując obniżenie ich wynagrodzeń o 10% oraz w biznes, podnosząc koszty działalności o 16%. Jest ciosem w sektor nowoczesnych usług, centra badawczo-rozwojowe, startupy i całą gospodarkę, obniżając jej konkurencyjność wobec innych krajów europejskich i demotywując pracowników do zatrudnienia na umowy o pracę.

Według wyliczeń ABSL, sektor nowoczesnych usług, w którym pracuje w Polsce w większości na umowy o pracę ponad 330 tys. osób, wytworzył tylko w 2018 roku 3% polskiego PKB, czyli wartość 64,4 mld PLN dla naszej gospodarki!

To olbrzymi wkład pracodawców i pracowników w tworzenie zrównoważonego rozwoju kraju.

Według danych ABSL, po likwidacji obecnego limitu ZUS-u, polski pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie netto w porównaniu z innymi krajami Europy co może być zachętą do emigracji.

„Tak ważna kwestia jaką są zmiany systemu ubezpieczeń społecznych wymagają rzetelnych analiz, odpowiedzialnych konsultacji społecznych i w końcu rozwagi, bo tak znacząca zmiana wprowadzona pochopnie podważa zaufanie do państwa oraz kluczowego dla gospodarki systemu ubezpieczeń społecznych w oczach obywateli i biznesu, czego aktualnym efektem jest ponad 40% rezygnacja pracowników z udziału w Kapitałowych Programach Pracowniczych” – mówi Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL.

Przyjęcie ustawy o zniesieniu limitu trzydziestokrotności górnej granicy składek ZUS to zahamowanie nowych najbardziej innowacyjnych inwestycji, przenoszenie już istniejących, szczególnie, gdzie kluczowe są wysokie kwalifikacje, zachęta do emigracji aktywnych zawodowo obywateli, zaprzepaszczenie szansy na dalszy rozwój polskich miast, w tym średnich gdzie sektor nowoczesnych usług dla biznesu zaczyna już działać.

Podpisanie ustawy to zgoda na dryfowanie polskiej gospodarki w kierunku miejsc pracy o niskiej jakości i niskich wynagrodzeniach, zmiany modelu zatrudnienia, niepewności, a w konsekwencji spowolnienia gospodarki.

Postępująca automatyzacja prostszych i powtarzających się czynności, w ciągu następnych 10 lat może zmienić bądź zastąpić do 85 % miejsc pracy w wielu sektorach, dlatego powinno nam wszystkim szczególnie zależeć na utrzymaniu i tworzeniu warunków rozwoju tych zaawansowanych miejsc pracy.

Apelujemy o odrzucenie tego projektu i wypracowanie systemowych rozwiązań, które nie tylko nie zahamują rozwoju polskiego rynku pracy i jego konkurencyjności, ale jednocześnie zapewnią długotrwałą stabilizację budżetu państwa.

Chcemy podkreślić, że w tej sprawie jednym głosem wypowiadają się pracodawcy, jaki i związki zawodowe, które poparły apel 65 organizacji pracodawców o utrzymanie obecnego limitu.